Programul Zilelor Craiovei 2011 - Stirile pe blog

Stirile pe blog

Vorbe.Fapte

Breaking

Home Top Ad

Responsive Ads Here

Post Top Ad

Responsive Ads Here

sâmbătă, 24 septembrie 2011

Programul Zilelor Craiovei 2011



Marţi, 25 octombrie

10.00, Cimitirul Sineasaca – Monumentul Eroilor, Cimitirul Ungureni
Ziua Armatei – Ceremonial militar religios cu depuneri de coroane de flori la Monumentul Eroilor, cu prilejul sărbătoririi Zilei Armatei Române
Organizator: Garnizoana Craiova
11.00, Casa de Cultură a Studenţilor Craiova:
Eşti diferit fiind voluntar – Vernisajul expoziţiei de fotografii din timpul activităţilor de voluntariat
Organizatori: D.J.S.T. Dolj, Casa de Cultură a Studenţilor Craiova , Tele „U” Craiova, Radio „Oltenia” Craiova

14.00, Casa de Cultură a Studenţilor Craiova:
Oltenia Star – Concursuri pe secţiuni – artă plastică (pictură, grafică, caricatură, bandă desenată), muzică (uşoară, populară, folk, rock), poezie
Organizatori: D.J.S.T. Dolj, Casa de Cultură a Studenţilor Craiova, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, Radio „Oltenia” Craiova

17.00, Casa de Cultură Traian Demetrescu, Galeria Vollard:
Expoziţie de artă plastică
Organizator: Casa de Cultură „Traian Demetrescu”

18.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
Dialog de artă – Spectacol de muzică şi balet oferit de tineri talentaţi
Organizatori: D.J.S.T. Dolj, Teatrul Liric „Elena Teodorini” , Liceul de Coregrafie „Floria Capsali”, Opera Naţională Bucureşti

18.00, Piaţa Mihai Viteazu:
Nunta – Spectacol de teatru
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

18.30 – 20.30, Procesiune Religioasă de Sfântul Dumitru, pe traseul: Biserica Catedrală Sfântul Dumitru – Str. M.Kogălniceanu – Str. Ialomicioara – Biserica Sf. Gheorghe Vechi – Universitate – str.A.I. Cuza – Prefectură – Calea Unirii – Biserica Catedrală Sf. Dumitru
Organizator: Mitropolia Olteniei, Arhiepiscopia Craiovei
Teatrul Naţional Marin Sorescu:
Spectacol de balet al Teatrului de Operă şi Balet din Odessa, Ucraina
Organizator: Teatrul Naţional „Marin Sorescu˝

Miercuri, 26 octombrie
11.00, Sala Mare a Primăriei Municipiului Craiova:
Şedinţa solemnă a Consiliului Local Municipal
- Intonarea imnului Craiovei;
- Alocuţiunea domnului Antonie SOLOMON – Primarul Craiovei;
- Decernarea titlului „Cetăţean de Onoare al Municipiului Craiova” unor personalităţi marcante ale societăţii româneşti
- Decernarea de diplome de onoare şi de excelenţă unor personalităţi marcante ale Craiovei

11.00, Piaţa Mihai Viteazu:
Invitaţie la joacă – Spectacol de teatru
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

11.00, Casa de Cultură Traian Demetrescu:
Expoziţie de lucrări de artă
Organizator: Fundaţia KILDATEL, Casa de Cultură „Traian Demetrescu”

12.30, Sala Nicolae Romanescu a Primăriei Municipiului Craiova:
Salonul Internaţional de Caricatură, ediţia a !!!!-a. Cu participarea maeştrilor Ştefan Popa Popa’s şi Gabriel Bratu
Organizator: Primăria Municipiului Craiova

17.00, Casa de Cultură Traian Demetrescu, Salonul Medieval:
Expoziţie de artă plastică
Organizator: Casa de Cultură „Traian Demetrescu”

19.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
Revista Revistelor – Spectacol al Teatrului de Revistă Constantin Tănase. Cu: Alexandru Arşinel, Stela Popescu, Nae Lăzărescu, Vasile Muraru, Cristina Stamate, Adriana Trandafir, ş.a.
Organizator: Primăria Municipiului Craiova

Joi, 27 octombrie

10.00, Parcul Nicolae Romanescu:
Crosul „Zilele Craiovei”
Organizatori: D.J.S.T. Dolj, Asociaţia Judeţeană „Sportul pentru Toţi”, Şcoala nr. 18 „Sf. Dumitru”

11.00, Piaţa Mihai Viteazu:
Jocuri magice – Spectacol de teatru
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

11.00, Sala Mare a Primăriei Municipiului Craiova:
Turist de nota 20 – Lansare de proiect turistic
Organizator: Primăria Municipiului Craiova, D.J.S.T. Dolj, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, Radio „Oltenia” Craiova

19.00, Filarmonica Oltenia Craiova:
„Vremea nemâniei” – Concert extraordinar Tudor Gheorghe, dirijor Marius Hristescu, cu participarea Orchestrei Arkadia
Organizator: Filarmonica Oltenia Craiova

!!.00, Teatrul Naţional Marin Sorescu:

Sâmbătă, Duminică, Luni, de Eduardo De Filippo – Spectacol al Teatrului Naţional Bucureşti, cu: Ileana Stana-Ionescu, George Motoi, Costel Constantin, Traian Stănescu, Cecilia Bârbora
Organizator: Primăria Municipiului Craiova, Teatrul Naţional „Marin Sorescu˝

19.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
Sirena şi Victoria – Spectacol al Teatrului Nottara. Cu: Virgil Ogăşanu, Valeria Ogăşanu, Diana Lupescu
Organizator: Primăria Municipiului Craiova

Vineri, 28 octombrie

11.00, Esplanada Teatrului Naţional Marin Sorescu:
Târgul Meşterilor Populari – Deschiderea oficială
Organizator: Muzeul Olteniei Craiova

11.00, Strada A. I. Cuza:
Salonul AutoShow – Inaugurarea expoziţiei auto
Organizator: Camera de Comerţ şi Industrie a Judeţului Dolj

11.00, Piaţa Mihai Viteazu:
Şoricelul si Balena Banela – Spectacol de teatru
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

18.00, Esplanada Poştei din Craioviţa Nouă:
La ceas de sărbătoare – melodii şi dansuri folclorice, cu: Stana Isbaşa, Adriana Antoni, Grupul de la Orlat, Constantin Enceanu, Petrică Mâţu Stoian, Mariana Ionescu Căpitănescu, Niculina Stoican, orchestra şi dansatorii Ansmblului Folcloric Maria Tănase din Craiova, ş.a.
Organizator: Primăria Municipiului Craiova, Ansamblul Folcloric „Maria Tănase”

18.00, Casa de Cultură Traian Demetrescu, Salonul Medieval:
Festivitatea de premiere a Concursului Naţional de Poezie Traian Demetrescu – TRADEM, ediţia a XXXIII-a
Organizator: Casa de Cultură „Traian Demetrescu”

18.00 – 20.00, Sala Mare a Primăriei Craiova:
Work-shop „Drumul cărţii. Sistem sau accident?” – Conferinţa inaugurală. Lansarea nr. 10 (tematic) al revistei „Mozaicul”
Organizator: Asociaţia „Prietenii Ştiinţei – Gheorghe Ţiţeica”, ARIEL, Editura AIUS

19.00, Teatrul Naţional Marin Sorescu:
O scrisoare pierdută, de I. L. Caragiale – Spectacol al Teatrului de Comedie Bucureşti, cu: Marius Florea Vizante, George Mihăiţă, Marcel Iureş, Valentin Teodosiu, Dorina Chiriac, ş.a.
Organizator: Primăria Municipiului Craiova, Teatrul Naţional „Marin Sorescu˝

19.00, Filarmonica Oltenia Craiova:
Concert simfonic susţinut de Orchestra simfonică a Filarmonicii Oltenia Craiova, dirijor Walter Hilgers (Austria), solist Sergiu Cârstea (trompetă)
Organizator: Filarmonica Oltenia Craiova

19.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
One Man Show – Spectacol cu Horaţiu Mălăele
Organizator: Primăria Municipiului Craiova

19.00, Parcul Tineretului:
CONCERT EXTRAORDINAR ZILELE CRAIOVEI 2011 – spectacole live cu Phoenix, Loredana, Fly Project, DJ Project
Organizator: Primăria Municipiului Craiova

Sâmbătă, 29 octombrie

10.00, Casa de Cultură Traian Demetrescu, Salonul Medieval:
Concurs de Şah blitz pentru copii
Organizator: Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, D.J.S.T. Dolj, Asociaţia Judeţeană de Şah Dolj

10.00 – 13.00,

16.00 – 18.00, Prefectura Judeţului Dolj:
Work-shop „Drumul cărţii. Sistem sau accident?” – Dezbateri. Gala Premiilor „Mozaicul”
Organizator: Asociaţia „Prietenii Ştiinţei – Gheorghe Ţiţeica”, ARIEL, Editura AIUS

11.00, Piaţa Mihai Viteazu:
Punguţa cu doi bani – Spectacol de teatru
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

15.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
Spectacol prilejuit de Ziua Naţională a Greciei
Organizator: Forumul Elen din Craiova, Teatrul Liric „Elena Teodorini”

19.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
Spectacol susţinut de ansamblurile folclorice de amatori
Organizator: Ansamblul Folcloric „Maria Tănase”

19.00, Filarmonica Oltenia Craiova:
Concert de muzică veche românească – Ansamblul Imago Mundi (Bucureşti)
Organizator: Filarmonica Oltenia Craiova

19.00, Parcul Tineretului:
CONCERT EXTRAORDINAR ZILELE CRAIOVEI 2011 – spectacole live cu Holograf, Voltaj, Zdob şi Zdub, Anda Adam
Organizator: Primăria Municipiului Craiova
Duminică, 30 octombrie

10.00, Casa de Cultură Traian Demetrescu, Salonul Medieval:
Concurs de Şah blitz pentru juniori şi seniori
Organizator: Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, D.J.S.T. Dolj, Asociaţia Judeţeană de Şah Dolj

11.00, Teatrul Naţional Marin Sorescu:
Întâlnire cu George Banu – profesor de studii teatrale la Sorbonne Nouvelle, Paris
Organizator: Teatrul Naţional „Marin Sorescu˝

11.00, Piaţa Mihai Viteazu:
Capra cu trei iezi – Spectacol de teatru
Organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

11.00, Piaţa Centrală:
Ziua Recoltei – Spectacol de melodii şi dansuri folclorice
Organizator: Ansamblul Folcloric „Maria Tănase”

19.00, Teatrul Liric Elena Teodorini:
Văduva veselă – Spectacol de operetă
Organizator: Teatrul Liric „Elena Teodorini”

19.00, Filarmonica Oltenia Craiova:
Concert susţinut de Oltenia Big Band

19.00, Parcul Tineretului:
CONCERT EXTRAORDINAR ZILELE CRAIOVEI 2011 – spectacole live cu Direcţia 5, Sistem, Talisman, Alex Velea, Andreea Bălan & Petrişor Ruge
Organizator: Primăria Municipiului Craiova

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here

Pages