Chealse castiga Europa League in minutul 93!!Benfica pierde a saptea finala europeana la rand - Stirile pe blog

miercuri, 15 mai 2013

In ciuda jocului,echipa engleza Chealse a castigat in aceasta seara Europa League pe Amsterdam Arena,cu un gol in cel de al 3lea minut din prelungiri,scor final 2-1.Benfica pierde  finala pentru a saptea oara consecutiv in cupele europene.

Benfica este urmarita in continuare de ghinioane dupa ce sambata a pierdut derby-ul cu Porto,cu 1-2,in minutul 90+2,miercuri au fost loviti de ghinion si in finala Europa League.In comparatie cu campionatul,unde acestia au stat doar in aparare ,in finala cu Chealse acestia au dominat categoric jocul .Rezultatul insa a fost de 2-1,londonezii au reusit sa inchida meciul in minutul 90+3 dupa golul lui Ivanovici.

Cardos a reusit sa inscrie in primul minut din repriza a doua,dar tusierul a observat ofsaidul milimetric unde se afla varful echipei Benfica.Torres a deschis scorul in minutul 60,dupa o cursa caracteristica.L-a depasit in viteza pe Luisao,dupa care a trecut si de Arthur dupa care a pus mingea in plasa portii.

Dupa ce trofeul parea sa se indrepte cu pasi repezi de la o echipa la alta in ultimul sfert de ora.
   Torres a cerut penalty in minutul 75,dupa un duel cu Luisao,insa arbitrul i-a facut semn sa se ridice.Cardozo a incercat sa il invinga pe portarul londonezilor Cech,cu un voleu de la marginea careului ,insa portarul londonezilor a avut o interventie de zile mari.Lampard a incercat sa il puna si el la respect pe Arthur insa transversala a fost de partea echipei Benfica.Bara nu si-a mai facut treaba si de aceasta data,cand jucatorul echipei londoneze Ivanovici,a trimis mingea in poarta Benficai cu capul din 6 metri.

sursa:gsp.ro